آزمون msrt چیست؟ (آشنایی با آزمون MSRT)

مقدمه

کلمه MSRT مخفف عبارت Ministry of Science Research and Technology به معنای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. دانشجویانی که میخواهند در مقطع دکترا در دانشگاه های معتبر ایران، ادامه تحصیل دهند، باید این مدرک را داشته باشند. از آنجایی که دوره ها و برگزاری این آزمون، نسبت به سایر آزمونها مانند تافل و آیلتس هزینه بر نیست، متاسفانه عده ای باور دارند سطح علمی آزمون دشوار نیست این در حالی است که تنها ۲۰ درصد از شرکت کنندگان در این آزمون قبول می شوند.

آزمون MSRT در سال 10 بار (تقریبا هر ماه یک بار) برگزار می شود و شرکت در آزمون محدودیت ندارد و در صورت عدم قبولی در یک دوره می توان در دوره های بعدی نیز ثبت نام کرد ولی داوطلبانی که نمرات انها بالاتر از 75 باشد تا یکسال نمی توانند در ازمون شرکت نمایند زیرا ظرفیت ازمون فوق برای مراکز دانشگاهی و آموزشی بوده و آخرین حد نصاب مراکز فوق نمره 70 است. دانشجویان دکتری برای تصویب پروپوزال به حداقل نمره ۴۶ و برای فرصت مطالعاتی به حداقل نمره ۵۰ نیاز دارند. برای شرکت در آزمون باید از طریق این سایت اقدام نمایید. خواندن قسمت پرسش های متدوال سایت را به دواطلبان آزمون به شدت توصیه می کنیم.

هزینه شرکت در آزمون چقدر است؟

هزینه آزمون msrt
هزینه آزمون msrt

در حال حاضر برای شرکت در آزمون MSRT باید ۶۰ هزار تومان پرداخت نمایید که به صورت آنلاین از طریق سایت آزمون از داوطلبان دریافت می گردد.

شرکت کنندگان چه کسانی میتوانند باشند؟

افراد با هر مدرکی می توانند در این آزمون شرکت نمایند اما برای افرادی که میخواهند وارد مقطع دکترا شوند، داشتن مدرک الزامی است. لازم به ذکر است که با این مدرک نمی توان برای اپلای کردن به سایر کشورها اقدام کرد.

ساختار آزمون:

آزمون MSRT از سه بخش شامل ۱۰۰ سؤال با زمان پاسخگویی ۱۰۵ تا ۱۱۰ دقیقه تشکیل شده است.

  • شنیداری (Listening Comprehension) شامل ۳۰ سؤال با زمان پاسخگویی بین ۳۰ تا ۳۵ دقیقه
  • گرامر و ساختار (Structure and Written Expression) شامل ۳۰ سؤال با زمان پاسخگویی ۲۰ دقیقه
  • مهارت درک مطلب(Reading Comprehension) شامل ۴۰ سوال با زمان پاسخگویی ۵۵ دقیقه

روند نمره دهی:

آزمون MSRT از 100 نمره است و هر سؤال هر بخش آن دارای یک نمره است. این آزمون نمره منفی ندارد و به داوطلبان توصیه می‌شود هیچ سؤالی را بی پاسخ نگذارند. حداقل نمره قبولی این آزمون ۵۰ است که برای برخی از دانشگاهها و مؤسسات تا ۷۵ نیز متغیر است.

نتایج آزمون یک هفته بعد از برگزاری آزمون اعلام و بعد از اعلام نتایج داوطلبان می توانند کارنامه را از پروفایلشان مشاهد و چاپ نمایند.

میزان سختی و درصد قبولی در آزمون:

به لحاظ سختی می توان آزمون MSRT را با آزمون TOEFL مقایسه کرد. تنها مزیت MSRT نسبت به TOEFL نداشتن بخش نوشتاری است که برای بسیاری از داوطلبان آزمون TOEFL بسیار سخت و یادگیری آن زمانبر است. اما بر خلاف انتظار شما درصد قبولی در این آزمون به شدت پایین است. طبق گفته مدیرکل بورس و دانشجویان خارج از کشور وزارت علوم تنها ۲۰ درصد از داوطلبان آزمون MSRT در هر دوره موفق به کسب نمره قبولی می شوند. پس حتما با آمادگی کامل در آزمون شرکت کنید تا زمان و سرمایه خود را بیهوده از دست ندهید.

چند نمونه کارنامه دواطلبان آزمون MSRT:

کارنامه اول مربوط به یکی از کاربران سایت آزمون آنلاین MSRT بیتالون است. ایشان از داوطلبین وزارت بهداشت هستند که به نمره 50 برای قبولی نیاز داشتند. به شباهت نمره آزمون ایشان با نمراتی که در پلتفرم آزمون آنلاین MSRT کسب کرده اند دقت نمایید.

نمرات ایشان در آزمونهای آزمایشی سایت بیتالون:
آزمون اول: ۵۱
آزمون دوم: ۶۱
آزمون سوم: ۵۹
کارنامه اصلی مربوط به آزمون تیر ماه ۹۷:

نمونه کارنامه آزمون MSRT
نمونه کارنامه آزمون MSRT

کارنامه دوم نیز مربوط به یکی از کاربران سایت آزمون آنلاین MSRT بیتالون که در آزمون تیرماه ۹۷ نمره ۵۷ را کسب کردند.

کارنامه اصلی مربوط به آزمون تیر ماه ۹۷:

نمونه کارنامه آزمون MSRT
نمونه کارنامه آزمون MSRT

 

با شرکت در آزمون آزمایشی آنلاین MSRT بیتالون، علاوه بر قرار گرفتن در شرایط آزمون واقعی و همچنین آشنایی با انواع سوالات آزمون، با مطالعه دقیق پاسخ های تشریحی سوالات می توانید یک جمع بندی فوق العاده برای آزمون داشته باشید.

این پست از طرف گروه آموزش زبان بیتالون ارائه دهنده پلتفرم آزمون آنلاین MSRT به همراه پاسخ تشریحی تهیه گردیده است. امیدواریم از این پست بهره لازم را برده باشید. در پستهای بعدی سعی خواهیم کرد منابع این آزمون را معرفی کرده و چگونگی آماده شدن برای این آزمون را توضیح دهیم.